Skyrybos turint nepilnamečių vaikų: kaip tai veikia ir ką reikia žinoti
Skyrybos yra sudėtingas procesas, kuris gali būti dar sudėtingesnis, kai pora turi nepilnamečių vaikų. Šiame straipsnyje aptarsime, kaip skyrybos veikia, kai yra vaikų, ir ką tėvai turėtų žinoti. Santuoka gali būti nutraukiama bendru sutuoktinių sutikimu teismine tvarka arba ne bendru sutarimu (ginčo teismine tvarka).
Skyrybų procesas
Skyrybų procesas prasideda nuo skyrybų prašymo pateikimo teismui. Šiame dokumente turi būti nurodyta, kodėl pora nori išsiskirti, ir nutraukiant santuoką visais atvejais turi būti išsprendžiami vaikų gyvenamosios vietos nustatymo bei skyrium gyvenančio tėvo (motinos) bendravimo su vaiku ir dalyvavimo jį auklėjant bei alimentų (išlaikymo) klausimai.
Vaikų globa (vaikų gyvenamosios vietos nustatymas)
Vaikų globa yra vienas iš svarbiausių klausimų skyrybų metu. Teismas sprendžia, kuris iš tėvų turės pagrindinę globą, remdamasis vaiko geriausiais interesais. Tai reiškia, kad teismas atsižvelgia į vaiko poreikius, tėvų gebėjimą patenkinti šiuos poreikius ir kitus veiksnius. Pagal galiojančius Lietuvos teisės aktus, vaiko gyvenamoji vieta nustatoma su vienu iš tėvų, tačiau tai neapriboja bendravimo (matymosi) tvarkos: pvz kas antras savaitgalis, šventės, atostogos ar netgi 50/50 tvarka.
Bendravimo tvarka su vaikais
Lankyti vaikus yra teisė, kurią turi ne tik globos teisę turintis tėvas. Tai reiškia, kad jis turi teisę reguliariai matyti savo vaikus, net jei jie gyvena su kitu tėvu. Toliau aptarsime bendravimo tvarkas.
50/50 bendravimo tvarka yra tokia, kai vaikas praleidžia lygiai tiek pat laiko su abiem tėvais. Tai gali būti, pavyzdžiui, vieną savaitę su vienu tėvu, kitą savaitę – su kitu. Tačiau ši tvarka gali būti sudėtinga praktiškai įgyvendinti, nes reikia užtikrinti nuolatinę ir pastovią vaiko gyvenamąją aplinką.
Kitos bendravimo tvarkos gali būti tokios, kai vaikas su vienu iš tėvų praleidžia daugiau laiko, o su kitu – mažiau. Pavyzdžiui, su kartu negyvenančiu tėvu vaikas gali bendrauti 3 kartus per savaitę, kas antrą penktadienį su savaitgaliu, kiekvieno mėnesio pirmą ir trečią savaitgalį, kiekvienos savaitės pirmadienį, antradienį ir ketvirtadienį, kasdien tam tikromis valandomis ir pan.
Svarbu pabrėžti, kad tėvystė reiškia ne tik teisę, bet ir pareigą užtikrinti nuolatinį ryšį su vaiku. Ši pareiga išlieka nepaisant skyrybų proceso. Tėvų, kurie nepaiso šios pareigos, veiksmai gali būti laikomi vaiko teisių ir interesų pažeidimu, dėl ko gali būti taikomos sankcijos, tokios kaip tėvų valdžios apribojimas. Todėl, kai teismas nustato bendravimo su vaiku tvarką, tėvai turi įsipareigoti ją laikytis. Todėl, kai tėvai teisme išsako savo pageidavimus ar prieštaravimus dėl bendravimo su vaiku tvarkos, jie turi atidžiai apsvarstyti, ar pasiūlyta tvarka bus praktiškai įgyvendinama.
Alimentai
Alimentai yra vieno iš tėvų lėšos, skiriamos savo vaikui išlaikyti. Dažniausiai jie priteisiami skyrybų atveju. Be to, įprastai alimentai yra mokami nepilnamečiui, tačiau kartais gali būti skiriami ir pilnamečiui vaikui. Jie priteisiami taikiu būdu arba ginčijantis.
Alimentų dydis priklauso nuo vaiko poreikių ir kasdienybės. Dažniausiai atsižvelgiama į tai, kad sumos pakaktų maistui, drabužiams, laisvalaikiui, būreliams, mokslams1. Įprastai skaičiuojama, jog vaiko poreikiams patenkinti reikia vienos minimalios mėnesinės algos (MMA), kurią dalinasi abu tėvai. Tai reiškia, kad alimentų dydis gali siekti pusė vyraujančio MMA. Visgi, pasitaiko įvairių situacijų, kuomet gali būti priteisiamas tiek mažesnis, tiek didesnis išlaikymas.
Alimentų mokėjimo būdai yra įvairūs. Dažniausiai alimentai yra priteisiami periodinėmis išmokomis (kas mėnesį). Kai kuriais atvejais susitariama dėl vienkartinio mokėjimo, turto vaikui priteisimo arba mišraus varianto.
Išvada
Skyrybos turint vaikų gali būti sudėtingos, bet su tinkamu planavimu ir informacija, galima padaryti šį procesą kuo mažiau skausmingą visiems susijusiems asmenims. Svarbu, kad tėvai bendradarbiautų ir visada laikytųsi vaiko geriausių interesų. Jei reikia pagalbos, kreipkitės į patyrusius skyrybų teisininkus, kuris gali padėti jums per šį procesą.
Visada rekomenduojame pasitarti su skyrybų teisininkais. Draugų patarimai, pavyzdžiai internete negali prilygti su individualia skyrybų teisininko konsultacija, padėsiančia tiksliai ir konkrečiai suderinti skyrybų sąlygas, kuriomis buvę sutuoktiniai gyvens po skyrybų – ypač kai jie buvo ir lieka susieti vaikais, kreditoriniais įsipareigojimais ir pan. Tad kreipkitės šiais kontaktais arba pradėkite skyrybų procesą jau dabar užpildydami skyrybų anketą.