Skyrybos su užsieniečiu Lietuvoje
Skyrybos su užsieniečiu: Ką reikia žinoti? Kodėl skyrybos su užsieniečiu yra tokios sudėtingos?
Skyrybos su užsieniečiu gali būti sudėtingas ir daug laiko reikalaujantis skyrybų procesas. Skyrybos su užsieniečiu dažnai apima tarptautinius teisės aktus ir jurisdikcijos klausimus. Svarbu žinoti, kurios šalies teismai turi teisę nagrinėti jūsų bylą ir kokie teisės aktai bus taikomi.
Kai sutuoktiniai yra skirtingų Europos Sąjungos (ES) valstybių piliečiai arba gyvena skirtingose ES valstybėse, taikomas ES teisinis reguliavimas. Kitais atvejais (kai sutuoktinis yra trečiosios šalies pilietis arba gyvena trečiojoje valstybėje) taikomos tarptautinės teisinės pagalbos sutartys arba nacionalinė teisė.
Nuo 2004 m. gegužės 1 d. Lietuvos Respublika tapo Europos Sąjungos nare, o Europos Sąjungos teisės aktai – reglamentai – taikomi tiesiogiai, todėl ES regalamentai tapo Lietuvos teisinės sistemos dalimi. 2000 m. gegužės 29 d. buvo priimtas reglamentas (ES) Tarybos Reglamentas dėl jurisdikcijos ir teismo sprendimų, susijusių su santuoka ir tėvų pareigomis abiejų sutuoktinių vaikams pripažinimo ir vykdymo (EB) Nr. 1347/2000, kuris padėjo pagrindus sureguliuojant santuokų nutraukimą tiek tarp skirtingų piliečių, tiek tarp skirtingose šalyse gyvenančių piliečių.
Europos Sąjungos teisiniai reguliavimai santuokos nutraukimo bylose
ES teisės aktai nustato bendrąją jurisdikciją bylose, susijusiose su santuokos nutraukimu. Jurisdikciją turi teismai, esantys toje valstybėje narėje, kur (pakanka bent vienos sąlygos):
- yra sutuoktinių nuolatinė gyvenamoji vieta;
- buvo sutuoktinių paskutinė nuolatinė gyvenamoji vieta, jei vienas iš sutuoktinių ten tebegyvena;
- yra atsakovo nuolatinė gyvenamoji vieta;
- yra vieno iš sutuoktinių nuolatinė gyvenamoji vieta, jei buvo paduotas bendras pareiškimas;
- yra pareiškėjo nuolatinė gyvenamoji vieta, jei jis ar ji ten gyveno ne trumpiau kaip metus iki pareiškimo padavimo;
- yra pareiškėjo nuolatinė gyvenamoji vieta, jei jis ar ji ten gyveno ne trumpiau kaip šešis mėnesius iki pareiškimo padavimo ir yra atitinkamos valstybės narės pilietis;
- kurios pilietybę turi abu sutuoktiniai.
Taigi, Lietuvos teismai gali nagrinėti bylas, jei:
- Bent vienas sutuoktinis gyvena Lietuvoje nepaisant jų pilietybės;
- Abu sutuoktiniai yra LR piliečiai ir negyvena Lietuvoje;
Lietuvos teismai taip pat gali nagrinėti šeimos bylas, jei abu sutuoktiniai yra užsieniečiai, bet jų nuolatinė gyvenamoji vieta yra Lietuvoje.
Svarbu pažymėti, kad net jei skyrybos su užsieniečiu gali vykti Lietuvoje, tai nereiškia, kad bus taikomi Lietuvos teisės aktai. Šiuo klausimu svarbūs ES, tarptautiniai ir nacionaliniai teisės aktai, nustatantys, kokia teisė bus taikoma santuokos nutraukimui. Taikytina teisė turi didelę reikšmę tiek dėl santuokos nutraukimo galimybių, tiek dėl teisinių pasekmių. Jei teismas turi taikyti užsienio valstybės teisės aktus, skyrybų byla gali užtrukti ilgiau. Todėl rekomenduojama gerai apsvarstyti ir pasirinkti ne tik valstybę, kurioje bus nagrinėjama byla, bet ir palankiausią taikytiną teisę.
Pagrindiniai žingsniai skyrybose su užsieniečiu
Jurisdikcijos nustatymas: Pirmiausia reikia nustatyti, kurios šalies teismas turi teisę nagrinėti skyrybų bylą. Tai priklauso nuo sutuoktinių pilietybės ir nuolatinės gyvenamosios vietos.
Dokumentų paruošimas: Paruoškite visus reikalingus dokumentus, įskaitant santuokos liudijimą, gyvenamosios vietos įrodymus ir kitus svarbius dokumentus. Jei bent vienas sutuoktinis nėra LR pilietis ir nemoka lietuvių kalbos (nėra išsilaikęs lietuvių kalbos egzamino), tuomet bus reikalinga skyrybų dokumentų vertimai į jam suprantamą kalbą.
Teisinės pagalbos paieška: Rekomenduojama kreiptis į teisininkus, kurie specializuojasi tarptautinėse skyrybose. Jie padės suprasti teisinius reikalavimus ir pasiruošti bylai.
Išvados
Skyrybos su užsieniečiu gali būti sudėtingos, tačiau tinkamai pasiruošus ir turint reikiamą teisinę pagalbą, procesas gali vykti sklandžiai. Svarbiausia yra žinoti savo teises ir pareigas bei pasirūpinti visais reikalingais dokumentais.
Užpildykite skyrybų anketą ir mes įvertinsime jūsų galimybes nutraukti santuoką su užsieniečiu Lietuvoje!