Skyrybos ir turto dalybos
Kaip dalijamas turtas po skyrybų?
Skyrybų procesas gali būti sudėtingas, o kartais netgi painus. Nepaisant to, pagrindinis dalykas skyrybų metu yra pasidalijimas turtu, tačiau ne emocijomis. Norint, kad šis procesas būtų lengvesnis, svarbu suprasti kelis esminius aspektus.
Pagal galiojantį teisinį reglamentavimą, santuokoje įgytas turtas dalijamas pusiau. Nuo sutuoktinių bendro turto lygių dalių principo galima nukrypti tik Civilinio kodekso nustatytais atvejais. Taigi teismas, vertindamas teisėtumą, privalo žinoti, ar turtas dalijamas po lygiai, o jeigu jis sutuoktinių dalijamas nukrypus nuo lygių dalių principo, tai – dėl kokių aplinkybių, ar jos atitinka įstatymo nustatytus kriterijus. Pagal įstatymą turtas padalijamas natūra, atsižvelgiant į abiejų sutuoktinių bendro turto dalis ir daiktų vertę; jeigu natūra turto negalima padalyti pagal sutuoktiniams tenkančias dalis, vienas sutuoktinis privalo sumokėti kitam sutuoktiniui atitinkamo dydžio kompensaciją pinigais.
Per pusę visas turtas dalijamas ne visada
Skyrybų metu ne visada visas turtas yra dalijamas lygiomis dalimis, nors dažniausiai taikoma taisyklė, jog santuokoje įgytas turtas dalijamas proporcingai – pusiau. Tačiau teismas gali nukrypti nuo šios taisyklės tam tikromis situacijomis, pavyzdžiui, jei vienas iš sutuoktinių turės rūpintis vaikais arba dėl sveikatos būklės ar finansinės padėties.
Net ir turtas, įgytas prieš santuoką, gali būti dalijamas skyrybų metu, jei vienas iš sutuoktinių prisidėjo prie kito turto pagerinimo asmeninėmis lėšomis ar darbu. Tai taip pat galioja turtui, įsigytam su paskola prieš santuoką, jei paskolos įmokos buvo mokamos iš bendro šeimos biudžeto.
Su paskola įgyto būsto dalijimo atvejai
Kai kalbama apie būsto dalijimą, svarbu įvertinti įvairius scenarijus, ypač kai būstas yra įsigytas su paskola, kuri vis dar yra neapmokėta. Šie scenarijai gali apimti būsto pardavimą, paskolos grąžinimą ir likusių lėšų pasidalijimą arba būsto perleidimą vienam iš sutuoktinių su tam tikro dydžio finansine kompensacija kitam.
Taip pat svarbu atsižvelgti į kitus turtus, tokius kaip vertybiniai popieriai ar sukaupta pensija, kurie taip pat gali būti dalijami teismo sprendimu arba sutartimi.
Sutuoktiniams teks pasidalinti ir skolas
Be turto, skyrybų metu taip pat dalijamos ir skolos. Santuokos nutraukimas neatleidžia sutuoktinių nuo bendrų įsipareigojimų kreditoriams vykdymo, nebent kreditorius išreiškia pritarimą, kad finansiniai įsipareigojimai liktų tik vienam iš sutuoktinių, tačiau pritarimas yra būtinas. Jei kreditorius nesutinka, deja, kad ką prisirašysite ar susitarsite, pakeisti negalima.
Kiti finansiniai įsipareigojimai be turto įkeitimo, pavyzdžiui, vartojimo kreditai, lizingai paprastai yra mažesni ir todėl gali būti lengviau grąžinti ar padalyti. Tačiau nereikėtų į juos numoti ranka tikintis, kad situacija išsispręs tikint, kad šiuos finansinius įsipareigojimus ir toliau vykdys sutuoktinis, kuris tai darė iki tol. Neišsprendus šių klausimų, gali susidaryti situacija, kai abu buvę sutuoktiniai nemoka paskolos įmokų manydami, kad tai – kito prievolė, todėl gali būti pradėtas vykdyti priverstinis išieškojimas.
Kaip dalijamos vaiko išlaikymo išlaidos (alimentai)?
Vaiko išlaikymo išlaidos taip pat yra svarbus aspektas skyrybų procese. Teismas vertina tėvų pajamas, turtinę padėtį ir vaiko poreikius, nusprendžiant, kiek kiekvienas tėvas turėtų prisidėti prie vaiko išlaikymo. Tai gali apimti ne tik minimalią mėnesinę algą (išminusavus gaunamas išmokas vaikui), bet ir papildomas išlaidas, tokias kaip būrelių ar sporto užsiėmimų mokėjimai. Plačiau apie vaiko poreikių skaičiavimus sekite mus Facebook kanale.
Apibendrinus, koks turtas gali būti dalijamas:
- Nekilnojamasis turtas
- Kilnojamasis turtas (ir transporto priemonės)
- Akcijos, vertybiniai popieriai
- Visos piniginėss lėšos – banko sąskaitose esančios piniginės lėšos, faktiškai valdomos piniginės lėšos, sukauptos lėšos (pensijų kaupimo, bet kokios rūšies draudimo ir (ar) kt. fonduose, indėliai ir kt.), taip pat gautinos piniginės lėšos (įmonės grynasis pelnas dividendais ir kt).
- Turtinės teisės
- Namų apyvokos daiktai
- Kitas turtas, pavyzdžiui, ūkininko ūkis.
Svarbu pažymėti, kad turto dalijimas yra sudėtingas procesas, kuriame kyla daug teisinių klausimų, ir kiekvienas atvejis yra unikalus. Todėl, norint išspręsti šią turto ar įsipareigojimų padalijimo situaciją sąžiningai ir teisingai, rekomenduojama kreiptis į patyrusius skyrybų teisininkus, kurie padės apmąstyti visas galimybes ir teisinius aspektus.