Lietuvos įstatymai tėvų teisę į išlaikymą sieja su dviem privalomomis sąlygomis: tėvai turi būti nedarbingi (dėl pensinio amžiaus, neįgalumo, ligos ar kitų priežasčių) ir jiems turi būti reikalingas išlaikymas (tėvų turimas turtas ar gaunamos pajamos nėra pakankami jiems patiems save išlaikyti). Tad jei nustatomos šios dvi sąlygos, teismas priteis išlaikymą.
Ar tėvams reikalingas išlaikymas nustatoma pagal pateiktas teismui patiriamas objektyvias ir realias tėvo/motinos išlaidas, kurios yra jo patiriamos ir kokio dydžio pajamos reikalingos jam pragyventi, t.y. minimaliems poreikiams patenkinti, kitaip tariant privalo būti teikiami įrodymai: kiek jis ar ji gauna pajamų ir kokias išlaidas patyria, jog pragyventų. Na kaip pavyzdys galėtų būti: jeigu tėvas/motina serga kažkokia liga, jam aišku reikalingi vaistai, atitinkami maisto produktai, drabužiai ir pan., tuomet pateikiami įrodymai, mokėjimo kvitai, kiek patiria išlaidų, kiek gauna pajamų ir tada aišku kiek jam neužtenka.
Tačiau pažymėta, Lietuvos įstatymuose numatyta ir sąlygos, kuomet pilnamečiai vaikai gali būti atleisti nuo nedarbingų tėvų išlaikymo: 1) tėvai vengė atlikti savo pareigas nepilnamečiams vaikams (neteikė išlaikymo, nesirūpino patys vaikais), arba 2) vaikai buvo atskirti nuo savo tėvų nuolatinai dėl pačių tėvų kaltės, t.y. augo su globėjais (rūpintojais).
Be to, atsižvelgiama ir į gyvenimo būdą: tarkime, ar asmuo piktnaudžiauja alkoholiu, ar būdamas darbingo amžiaus mokėjo įmokas ir mokesčius valstybei, kas turi įtaką jo pensijos dydžiui, ar atsakingai naudojo turėtas santaupas ir turtą ir pan.
Ar išlaikymą gali prisiteisti įtėviai arba patėvis/pamotė (kurie nebūtinai yra santuokoje su biologiniu vaiko tėvu/motina), kurie augino ir rūpinosi vaiku nuo mažumės, nors nėra su juo susiję kraujo ryšiais? Ar, Jūsų vertinimu, tai – teisinga ir kodėl?
Teisės aktuose numatyta, jog išlaikymą vaikams (tiek nepilnamečiams, tiek tam tikrais atvejais pilnamečiams) turi teikti tėvai. Kas yra vaiko tėvai apsrendžia vaiko gimimo liudijimas (įrašas). Asmenys įrašyti į vaiko gimimo liudijimą (įrašą) ir privalo išlaikyti savo vaikus. Jei nebiologinis tėvas rūpinasi vaikais, jis pareigos išlaikyti jų neturi, tad atitinkamai išlaikymo gauti teisės neturi. Iš nebiologinio tėvo/mamos galima prašyti išlaikymo, jei šie yra pripažinę tėvystę/motinystę, t.y. jie yra įrašyti į vaiko gimimo liudijimą (įrašą) ir tenkina aukščiau paminėtas 2 būtinas sąlygas. Tad šie asmenys atitinkamai ir gali prašyti iš vaiko išlaikymo.
Ar, Jūsų vertinimu, tai – teisinga ir kodėl?
Visų pirma reiktų atsižvelgti ar pats vaikas tą nebiologinį tėvą (patėvį/pamotę) laikė tėvu/motina ir ar pats patėvis/pamotė tą vaiką laiko savo vaiku. Jei taip, tai galima prašyti teismo pripažinti tėvystę, įrašyti tą patėvį/pamotę į vaiko gimimo liudijimą (įrašą). Tada ir atsiranda teisė į tėvo išlaikymą.
Jei vaikui priteista išlaikyti vieną iš tėvų, tačiau vėliau tas tėvas, tarkime, laimi loterijoje, gauna palikimą ar ką nors, kas padaro jį ženkliai turtingesniu, ar vaikas gali nustoti jį išlaikyti?
Taip. Tokiu atveju vaikas, kuriam priteista išlaikyti savo tėvą/motiną, turi kreiptis į teismą dėl išlaikymo vienam iš tėvų nutraukimo, nes išnyksta viena iš būtinų aukščiau paminėtų sąlygų “tėvų turimas turtas ar gaunamos pajamos nėra pakankami jiems patiems save išlaikyti”. Žinoma, reiktų įvertinti ir kokio dydžio tas palikimas. Jei tai bevertė trobelė, tai faktas, kad ją realizavus (pardavus) ar išnuomavus, turtinė padėtis jo nepakis.
Kokios sumos dažniausiai būna priteisiamos arba bent apytiksliai gali būti priteisiamos iš vaikų tėvų išlaikymui (vidutinės) ir kokia gali būti mažiausia bei didžiausia suma?
Orientaciniu išlaikymo sumos kriterijumi gali būti laikomas vieno mėnesio Vyriausybės nustatytas minimalus mėnesinis darbo užmokestis (šiai dienai atskaičius mokesčius yra 777 Eur), arba gali būti ir vidutinis pensijos dydis (šiai dienai siūloma laikyti 673 Eur), tačiau konkreti suma įvertinama, atsižvelgiant į nemažai aplinkybių.
- svarbi vaikų ir tėvų šeimyninė bei turtinė padėtis, vaikų sveikatos būklė. Priimant sprendimą, įvertinama, ar vaikai turi galimybę teikti prašomą išlaikymą tėvams, nepažeidžiant kitų asmenų, pavyzdžiui, savo nepilnamečių vaikų interesų, jų sveikatos būklė, galbūt patys turi neįgalumą ir pan.
- atsižvelgiama į visų pilnamečių to tėvo ar motinos vaikų pareigą išlaikyti tėvus, nes išlaikyti savo tėvus pareiga negali būti perkelta tik vienam vaikui, tą turi daryti ir kiti vaikai, jei tokių yra, nesvarbu, kad vienas vaikas labai turtingas, o kiti ne.
- Turi būti laikomasi tėvų bei privalančių teikti išlaikymą pilnamečių vaikų turtinės padėties bei tėvų poreikių proporcingumo principas.
Teismų praktikoje priteisiamos sumos nėra didelės, kurios gali siekti netgi ir 20 eur per mėnesį, nes dažniausiai vaikų ir tėvų turtinės padėtys būna vienodos arba labai panašios. Taip pat, gali būti susitarta ir pagalba kasdieniu rūpesčiu buityje ar ūkyje plius mokant/kompensuojant kitas būtinas pragyvenimui tėvo/motinos išlaidas.
Pažymėtina, kad nedarbingi tėvai, turintys pakankamai lėšų gyventi, kurie gauna pakankamą pensiją, turi santaupų, turi turto ir panašiai, teisės į išlaikymą neturi.
Daugiau apie išlaikymą galima rasti TV3 straipsnyje.